Vannak ugyebár a sálasok, azok a – sokak szerint – idióták, akik még nyári harminc fokban is sálat/kendőt viselnek. Magam is közéjük tartozom, nem nagyon emlékszem, hogy lett így, de így van már kerek húsz éve, és valószínűleg már így is marad. Egy sálasnak a tökéletes sál megtalálása nem célja, mert ugyebár fontos a változatosság, ugyanakkor egy nagyon jót találni mindig hatalmas öröm, és velem éppen ez történt ma…
A közelmúltban lettem figyelmes Rövid Petra gyapjú munkáira, melyeket Petrushka márkanév alatt készít. Az extra vastag, kiváló minőségű merinói gyapjú fonál használata következtében az egyszerű kötésminta felnagyításával tulajdonképpen a léptékváltás teszi különlegessé a kézi kötésű gyönyörű ágytakarókat és nyakbavalókat.
Petra éveken át a vendéglátás területén dolgozott, de kreativitását nem tudta maximálisan kiélni ezen a területen, így váltott, és belefogott saját elképzeléseinek megvalósításába.
“Kötni egész fiatalon megtanított a nagymamám és anyukám, így az alapjaim megvoltak. Elég adj Uram, de rögtön – típus vagyok, így mindig idegesített, ha akartam magamnak egy sálat kötni, akkor 3-4 nap kitartó munkára volt hozzá szükség. Egy ilyen alkalommal merült fel bennem, hogy mi lenne, ha óriás kötőtűkkel, óriás fonallal dolgoznék. Ekkor ástam bele magam jobban a témába és találtam rá a merinói gyapjúra. A kötőtűket seprűnyélből és benzincsőből csináltuk meg apuval, amit aztán később leváltott a kezem, mert úgy jobban éreztem hogy viselkedik az anyag. Több hónapnyi gyakorlás és tökéletesítés árán jutottam el odáig, hogy „na, ez tetszik” – meséli Petra al alkotás folyamatáról.
A kézzel kötött, egyedi darabok a legjobb minőségű, 16-19 mikronvastagságú ausztrál merinói gyapjúból készülnek. A minőség az időtállóság mellett azért is fontos, mert ez az alapanyag nem okoz viszketegséget, irritációt, a babák bőréhez is kíméletes, érintése olyan, mint a vattapamacsé. És valóban, nyakban viselve jelentős mértékben képes az ember közérzetét javítani, teszteltem!
“Ha van egy négyzetméternyi steril helyem, akkor megoldom tű nélkül a földön is” – mondja Petra a kötésről, ami elsőre talán egyszerűnek hangzik, de a milliónyi finom szálból álló gyapjú alapanyag mágnesként vonzza az apró szöszöket, szálakat, korántsem olyan egyszerű ezzel a különleges anyaggal dolgozni, mint azt gondolnánk. Egy takaró elkészítése alapvetően nem lenne sok idő, de hatalmas fizikai igénybevételt jelent a kart élő kötőtűként használni, így a munka egy napig is eltarthat. Súlya elérheti a 4-6 kg-ot is, szóval a kötést leginkább ahhoz lehet hasonlítani, mintha az ember több órán keresztül növekvő súlyokat emelgetne. Másrészt pedig hiába vastag az anyag, óriási koncentrációt vesz igénybe egy 120 cm szélességben elkezdett takarótnál a méretet pontosan tartani. Kezdetekben született is rengeteg „gyönyörű” trapéz forma, mire kialakult a rutin és a tökéletes termék, melyet egy kisebb és egy nagyobb méretben találhatunk meg a Petrushka kollekcióban.
A Petrushka termékeket a márka weboldalán és a Facebookon lehet rendelni, a fotóalbumban Zergi Bori képei között lehet nézelődni, de nemsokára két budapesti üzletben, illetve Szombathelyen is elérhetőek lesznek a termékek. A márka honlapja pedig jövő héten indul! Nagyon sok szeretettel ajánlom ezeket a remek darabokat, nem csak “sálasoknak”!