Kerékpárcsapágyból megmenekített golyócskák, bicikligumik, elpattant gitárhúrok, műanyag palackok, gyöngyök, fémláncok, megunt régi textilek… nem, nem a szemétdombon kapirgálok. Ellenkezőleg! A tiszta és derűs ÉKSZEREK világában járok éppen, s Picunkova kiegészítőit tanulmányozom.
Picunkova – hivatalos nevén Megyeri Zita – gyerekkora óta készít ékszereket, varr ruhákat, táskákat, s emellett pszichológus is. Remekműveit vegyes technikával készíti, tehát ötvözi a saját és hagyományos módszereket. Bátran kísérletezik a struktúrákkal, különféle formákkal, mintákkal, színekkel, az újrahasznosítás pártolójaként pedig biciklibelsőket, biciklialkatrészeket és műanyag palackokat is felhasznál. A szokatlan alkatrészek áttetszőségével, csillogásával, különleges formáival játszva nem mindennapi ékszerek születnek. Picunkova általában egyetlen példányt készít, vagy néhány darabos szériát.
A szemét felhasználása művészi játék, izgalmas folyamat, hiszen miközben megőrzik saját magukat, átlényegülnek valami egészen mássá is, például számos üzenetet hordozó fülbevalóvá, nyaklánccá vagy éppen gyűrűvé.
Egy ékszer nem csupán dísz, sokkal inkább kifejezőeszköz, sok mindent elárul viselőjéről. A kiegészítő, ahogy a neve is mutatja, kiegészít, teljessé tesz, amire nem csak a drágakő és a nemesfém képes, hanem tulajdonképpen bármi. Egy ökoékszer is ékszer. Persze akadnak olyanok is, akik szerint ez nem érték, s minőségről sem beszélhetünk, én mégis azt gondolom, hogy a hulladék felhasználása is művészet, hatalmas adag fantázia, kézügyesség rejlik mögötte, a környezettudatosság miatt pedig főként elbűvölnek eme ékszerek.
Picunkova remekműveit a WAMP-on és a Cangirában tehetitek magatokévá.