Egyszerre fantasztikus és borzongató látvány számomra Jason de Caires Taylor brit származású szobrász 400 alakból álló Néma evolúció elnevezésű alkotása a Cancun közeli tengerfenéken. A tenger titokzatos világa, a szobrok gesztusai és az idő látványos múlása együttesen megfoghatatlan, sajátos hangulatot kölcsönöznek az installációnak.
Jason de Caires Taylor víz alatti szobrai a mexikói Cancun Underwater Museumban találhatóak. A szobrok egészen egyedi vizuális élményt nyújtanak, jól látható rajtuk a víz alatt végbemenő természetes ökológiai folyamatok okozta állandó változás, egészen szokatlanul mutatják be a környezet és a művészet között kialakuló kapcsolatokat, kölcsönhatásokat.
A víz alatti érzékelés élménye összehasonlíthatatlan a szárazföldivel. Különböző fizikai és optikai hatások érvényesülnek a víz alatt, melyekkel a szárazföldön nem találkozunk. A tárgyak 25%-kal nagyobbnak tűnnek, ennek megfelelően közelebbinek is látszanak. A fény elnyelésének és visszaverődéseinek is más szabályai uralkodnak itt, ezért a színeket is másképpen látjuk, és minél mélyebb a víz, annál inkább érvényes ez a változás. Mivel a fény a víz felszínéről érkezik, a víz mozgása, áramlása kaleidoszkópikus hatást eredményez.
Jason de Caires Taylor Európában és Ázsiában nőtt fel, a tenger és a természet szeretete fiatal korában kialakult. Sok évet töltött búvárkodással, ahol közelebbről megismerte tenger világának természetét. Kamaszként vonzotta a graffiti és a street art világa, különösen érdekelte a nyilvános közösségi terek és a művészet viszonya. Későbbi tanulmányait a London Institute of Arts szobrászat és kerámia szakán végezte. Sokrétű tapasztalatai és művészethez való vonzódása végül a víz alatti szobrok világában teljesedett ki. Munkássága 2006-ban kapott először jelentős figyelmet, amikor létrehozta a világ első víz alatti szobrát. Munkái az óta több, mint ezer publikációban megjelentek szerte a világon. Taylor 2010-ben alapította meg a cancuni víz alatti múzeumot, melynek jelenleg művészeti igazgatójaként dolgozik.
A múzeum állandó kiállításai, melyek kifejezetten mesterséges korallzátonyként lettek létrehozva, búvárfelszerelésben látogathatóak. A múzeum a National Marine Park területén helyezkedik el, mely évente 750 ezer látogatót számlál. A rengeteg látogató komoly károkat okoz a terület természetes korallzátonyaiban. Jóllehet a legfrissebb szobrok csak néhány hónapja kerültek a víz alá, látványos mennyiségű alga és korall telepedett rövid idő alatt a felszínükre, a tengeri rákok és különféle halak otthonosan mozognak az alkotások között.
A projekt 2011 júniusában ér el következő állomásához, melynek keretében Taylor és nyolc meghívott művész közös workshopban készít új alkotásokat a múzeum számára. A hat hetes közös munka során a művészek egy-egy új víz alatti galériát hoznak majd létre a művészet-tudomány-környezeti megőrzés témakörben.
Comments are closed.