A PDSIGN formatervező stúdiót 2010-ben alapította Pataki Dávid és Sárközi Lilla. Dávid, a stúdió tervezője, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen végzett fémműves formatervezőként. Másfél évvel ezelőtt bővült a műhely és a géppark, a bővítés lehetőséget teremtett egy nagyobb stúdió létrehozására is. Mára a Heinrich Udvarban működik a PDSIGN, de április 5. és 9. között az Otthon Design kiállításon is láthatók legfrissebb munkáik. Dáviddal a kiállítás kapcsán beszélgettünk.
– Hogyan írható le a munkáitokra jellemző tervezői karakter?
– Jellemző az egyszerűség, a tiszta szerkezetek. Meghatározó a “matéria”, a különböző anyagok, struktúrák, csomópontok, egy markáns göcs vagy akár egy repedés, amiket kiemelve középpontba helyezünk.
– Milyen szempontok lebegnek előttetek egy-egy tárgy tervezésekor?
– Fontosnak tartjuk az időtállóságot, bútorainkat lehetőleg tömörfákból készítjük. Fontos, hogy legyen fizikai kapcsolatunk a készülő tárgyakkal, ezért igyekszünk magunk kivitelezni az egyes darabokat. Ez némileg már a tervezési fázisban meghatározza a végeredményt – remélhetően pozitív irányban.
– Mit láthatnak Tőletek a látogatók az OtthonDesign kiállításon, és mi benne az újdonság, az innováció?
– A Magyar Design kiállításon egy régóta érlelgetett sorozat vadonatúj darabjával jelenünk meg: ez a LA_IR fellépőszék, aminek ötletadó eredetije rokonok költözésekor került elő és rögtön kiderült, hogy mennyire funkcionális, hiánypótló és mai környezetünkbe illeszthető bútordarab. Valahol a sámli és a kislétra között helyezkedik el és pontosan arra való, hogy levegyünk egy könyvet, vagy a nagyi befőttjét a felső polcról és mindezért nem kell valami rejtekhelyről előbányásznunk, hanem igenis ott van életterünkben és ideje nagy részében teljesértékű székként funkcionál. Az eredeti alapján készült egy módosított “remake” változat, amelyben a karakter, a formajegyek és a szerkezeti részletek konzekvens megtartásával sikerült orvosolni a hibákat, hiányosságokat. A viaszolt kőrisfából sárgaréz kiegészítőkkel készült aktuális változat szakít az előképek megjelenésével, szerkezetével. Alapesetben egy kényelmes szék, amely könnyen átalakítható egy háromfokos fellépővé.
Emellett készülünk egy játékos KORALL “ready made” kisasztallal, és néhány tálaló-vágódeszkával, amelyeknek közös ismertetőjegye a többszörös ferde vágásokból kiadódó rombusz forma, a festett, kiemelt hibák, göcsök, repedések és a körbefutó festett él. Neveiket az aktuális szín adja: jégkék, korall, rezeda, türkiz…
– Mit tartotok a legnagyobb sikereteknek?
– Fontos a megrendelőkkel való személyes kapcsolat. Az egy-egy átadott munka kapcsán kapott pozitív visszajelzés, elismerés miatt van talán a legnagyobb sikerélményünk. Emellett rendkívül inspiráló, hogy sikerült olyan studiót kialakítanunk jól felszerelt műhellyel, ahova minden nap örömmel lépek be és vetem bele magam a munkába.
– Mit szeretnétek elérni, milyen cél lebeg előttetek?
– A jelenleg domináns egyedi megrendelések kiszolgálása mellett szeretnénk több, “polcról leemelhető” kész tárggyal készülni, a termékpalettát bővíteni. Ehhez persze hozzátartozik a közönség elérése, amire jó alkalomnak tartjuk az Otthon Design kiállításon való megjelenést.
– Mire készültök, min dolgoztok éppen?
– Az idei tavasz a megjelenésekről szól: jelenleg a LA_IR fellépőszék második darabján dolgozunk, ami ki lesz kiállítva a Magyar Design standon, emellett éppen egy klasszikus sorozat részeként készülő emeleteságyat készítünk, tervezési fázisban lévő projektek mellett.