A Stilblog rendszeres olvasóinak nem kell már bemutatnunk Hukaya Simon formatervező legfrissebb munkáit, hiszen éppen a közelmúltban lelkendeztünk csempekollekciójáért, melyet az érdeklődők holnaptól az OTTHONDesign kiállítás keretében élőben is láthatnak! A kiállítás kapcsán beszélgettünk Simonnal.
– Mi jellemzi munkáid szellemiségét és miből ered összetettsége?
– Munkásságom szellemisége és hitvallása kettős kultúrkörből gyökerezik, anyai ágról a magyar, míg apai ágról a japán gondolkodásmódot és látásmódot tapasztaltam meg. Egyetemi tanulmányaim – MOME, Budapest – során már a gyakorlatban is kamatoztathattam e két kultúra közti különbözőséget és változatosságot. E kettősség összegzése jellemzi a munkáimat.
– Hogyan írható le a munkáidra jellemző tervezői karakter?
– Tudatos. Tiszta. Távlati.
– Milyen szempontok lebegnek előtted egy-egy tárgy tervezésekor?
– Funkcionális. Megújuló. Élvezhető. Érthető. Használható. Fogyasztható. Eladható.
– Mit láthatnak Tőled a látogatók az OTTHONDesign kiállításon, és mi benne az újdonság, az innováció?
– Hajtogatott csempe elnevezésű projektem a kiterített hajtogatott papír struktúrájának esztétikája iránti érdeklődésemből indult ki. Célom a hajtogatott papír teríték plasztikájának átemelése a szilárd anyagba illetve az ebből következő „Puha Poligon” létrehozása volt. A hajtogatott lemez anyagának a tulajdonságától és a teríték mintájától függően három különböző felület típus alakul ki, mint a KONVEX felület, a KONKÁV felület és a KONVEX-KONKÁV felületek. A szabadfelületes formán mindig átmenetesen és ívesen törik a fény ezáltal vizuálisan megpuhítva az anyagot, mint a papír vagy a textil esetében. Hiszek abban, hogy ez a technika még izgalmasabb tárgyakat és tereket fog eredményezni a geometrikus design világában.
– Mit vársz a kiállításon való megjelenéstől?
– Azt, hogy minél szélesebb körben megismerhessék a munkámat, új kapcsolatokkal és benyomásokkal gazdagodhassam.
– Mit tartasz a legnagyobb sikerednek?
– Azt, hogy majdnem nulláról tanultam meg magyarul fél év alatt, és közben vettek fel az Egyetemre, ahol számos szakmai elismerést kaptam.
– Mit szeretnél elérni, milyen cél lebeg előtted?
– Célom, hogy a termékem sorozatgyártásba kerülhessen és ezáltal minél több emberhez elérhető áron juthasson el. Ebből kiindulva szeretném az egész szisztémát továbbfejleszteni és egy csapatot felállítani, hogy a rendszer még több innovatív példával bővüljön a szakmában.
– Mire készülsz, min dolgozol éppen?
– Jelen pillanatban a termék promóciójával és ennek a forgalmazásával foglalkozom.